FAQ - Rekuperacja

Czy rekuperacja się opłaca ?

Pytanie to często zadają nam nasi przyszli Klienci.

Oczywiście, że rekuperacja się opłaca.

Priorytetem przy wyborze systemu wentylacji w domu powinna być chęć zapewnienia rodzinie jak najlepszych warunków mieszkania. Znacznie ważniejsze od pięknego wystroju wnętrza jest czyste powietrze, którym oddychamy. Rekuperacja, a właściwie cały system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła poprzez ciągłą wymianę i filtracje powietrza usuwa z domu szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia (patrz artykuł „Czy wart mieć rekuperator”), a wprowadza powietrze z zewnątrz. „Choć dla wielu z nas może być to zaskoczeniem, powietrze na ulicy miasta o średnim natężeniu ruchu drogowego może być w rzeczywistości czystsze niż powietrze w naszym salonie.” (cyt. Europejska Agencja Środowiska EEA http://www.eea.europa.eu/pl/sygna142y/sygnaly-2013/artykuly/jakosc-powietrza-w-pomieszczeniach)

Drugi aspekt „opłacalności” rekuperacji to oszczędności, jakie możemy uzyskać wyposażając dom w system wentylacji z odzyskiem ciepła.

TWOJE OSZCZĘDNOŚCI policzone przez firmę BARTOSZ – polskiego producenta rekuperatorów spiralno-przeciwprądowych (http://www.bartoszwentylacja.com.pl/oferta/rozwiazania-dla-domu): 

Jak widać na powyższym zestawieniu, dzięki zastosowaniu rekuperacji, w ciągu roku można zaoszczędzić znaczną kwotę. Wykonaj proste obliczenie i sprawdź po jakim czasie zwróci się zakup rekuperatora: 

 

Przykład 1- zakup rekuperatora z wymiennikiem spiralno-przeciwprądowym:

przybliżony koszt zakupu rekuperatora: 9 500 zł

przybliżony zysk finansowy w skali roku: 2 700 zł*

obliczenie: 9 500 / 2 700 = 3,51

okres zwrotu inwestycji: 3,5 roku

 

Przykład 2- zakup rekuperatora z wymiennikiem krzyżowym:

przybliżony koszt zakupu rekuperatora: 6 500 zł

przybliżony zysk finansowy w skali roku: 1 390 zł*

obliczenie: 6 500 / 1 390 = 4,67

okres zwrotu inwestycji: 4,7 roku 

*przybliżony zysk finansowy uwzględnia koszty eksploatacji (wymiana filtrów, koszty energii elektrycznej, serwis)

 

Powyższe obliczenia jednoznacznie odpowiadają na pytanie : Czy rekuperacja się opłaca ?