Czy instalację wentylacji można wykonać samemu?

Czy instalację wentylacji można wykonać samemu?

Decydując się na wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w domu należy pamiętać, że w odróżnieniu od wentylacji naturalnej wymaga ona szczegółowego zaplanowania. Już na etapie projektu własnego domu możemy poczynić pewne zmiany polegające chociażby na tym, że nie musimy wykonywać kominów kanałami wentylacji grawitacyjnej. Koszt budowy komina w zależności od jego wielkości i materiałów, z jakich został wykonany oscyluje w granicach 2500 – 4000 PLN. Zaplanowanie instalacji w fazie projektowania budynku pozwoli na przeprowadzenie kanałów najkrótszą drogą, co zmniejszy koszty oraz skróci czas potrzebny do ich montażu. Ustalenie potrzebnych otworów w stropach i ścianach pozwoli uniknąć kosztów przekuć potrzebnych do rozprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej. Kanały można zaplanować jako do zalania w stropie lub wmurowania w ścianie, co będzie znacznym ułatwieniem na etapie prac wykończeniowych. Dlatego bardzo ważnej jest, aby zlecić to firmie specjalizującej się w wykonywaniu takich instalacji dla inwestorów indywidualnych i znającej zasady budownictwa jednorodzinnego.

konsultacje 1

konsultacje 2

Już na etapie projektu decydując się na wentylację z rekuperacją należy poczynić pewne zmiany w celu obniżenia kosztów związanych z inwestycją, jaką jest budowa domu. Dlatego bardzo ważne jest to zlecić firmie specjalizującej się w tego typu inwestycjach.

Ważne również jest dobranie właściwego rekuperator i systemu kanałów ze względu na ich opory przepływu powietrza i dobranie właściwych średnic przewodów wentylacyjnych. Wszystko to wymaga specjalistycznej wiedzy i jeśli ktoś twierdzi, ze posiadając „scyzoryk McGyver’a” potrafi zrobić wszystko, to do wdrażania nowoczesnych technologii samodzielnie powinien podchodzić z pewna rezerwą. Znacznie lepiej jest korzystać z wiedzy specjalistów.